Soru & cevapKategori: Genel Sağlıkanafilaksi – arveles alerjisi
Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim sordu 10 ay önce

Merhaba. geçen yıl babam baş ağrısı sebebi ile 1 adet arveles tablet kullandı. İlacı almasından 1.5 saat sonra dudaklarında ve gözlerinde başlayan şişlik tüm yüzüne yayıldı ve göz kapakları kapanacak kadar şişlik oluştu, dudaklar tamamen şişti, nefes alımı hırıltılı olmaya başladı. Hemen acile gittik, yapılan kontrolün ardından serum verildi yaklasık 7-10 dakika arasında serum bitti. Sonrasında 30 dk beklettiler, şişliklerde çok az inme olmakla birlikte nefes alımı biraz daha iyiydi fakat yaklaşık 7-10 dakikada biten bir başka serum daha verildi. Sonrasında EKG çekildi, kalpte bir sorun olmadığı, şişliklerin geçmesinin birkaç gün süreceği söylendi başka ilaç verilmedi ve eve döndük. Şişliklerin seruma rağmen tamamen geçmeme sebebi nedir? Neden birkaç günde geçeceği söyleniyor, şişlik ödemden mi kaynaklanıyor? EKG çekildikten sonra problem olmaması, ve şişliğin nispeten azalması tehlikenin atlatıldığı anlamına mı geliyor? İlaç alerjisi ile ilgili alerjinin geçmesinden birsüre sonra bifazik anafilaksi olabileceğini okudum internette, bu durumun bizim hasta hikayemizde de olma ihtimali var mıdır? Yaşadığımız bu olayın hayat boyu tekrarını yaşamamak adına yapabileceğimiz herhangi birşey var mı?(sürekli ilaç tedavisi yada herhangi bir alerji testi vb.). Affınıza sığınarak merak ettiklerimi sormak zorunda kalıyorum çünkü acilde durumla alakalı yeterli bilgiyi alamadık kalabalık olmasından ve biraz da saatin geç olmasından dolayı yorgun düşmüşler, açıklama yapmadan gidebilirsiniz dedikleri için mecbur kaldım sormaya. İlgilenirseniz ve yapabileceklerimiz hakkında bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. İyi Çalışmalar dilerim.

1 Cevaplar
Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim cevap verdi 5 ay önce

Merhaba babanız arveles kullanımına bağlı bir ilaç allerjisi ve sonrasında gelişen anafilaksi durumuyla karşılaşmış.
Anafilaksi vücuda giren allerjen maddeye karşı vücudun geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. Deride kızarıklık, yüzde ve dilde şişlik, solunum sıkıntısı, wheezing (hışıltılı solunum), tansiyon düşüklüğü, kusma, karın ağrısı gibi bulgular görülür.
Anafilakside şişlikler hemen gerilemeyebilir. Şişlik ödemden kaynaklanır ve ödem zamanla geriler.
Bu sorunu tekrar yaşamamak adına arveles ve benzeri ağrı kesicileri tekrar kullanmaması gerekir. Kullanması durumunda süreç daha şiddetli ilerler ve solunumun durması noktasına gelebilir. Hayati önemdedir. Sürekli ilaç kullanmaya gerek yoktur. 
Bazı hastalar dediğiniz gibi bifazik reaksiyon gösterebilir. Belirtilerin tekrar başlaması halinde mutlaka 112 yi aramalısınız.