Soru & cevapKategori: Çocuk HastalıklarıÖrn Soru 4: Bebeğimiz Boğmacaya Yakalandı
Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim sordu 3 sene önce

hocam merhaba. 16 aylık bebeğimiz yaklaşık 2,5 ay önce sanki birisi boğazını sıkıyormuş gibi öksürmeye başladı. doktora götürdük. bronşit dedi ve antibiyotik, buhar tedavisi verdi. 1 hafta sonra belirtiler ve öksürük değişmeye başladı. tek nefeste 10-15 defa öksürmeye, öksürürken nefessiz kalmaya ve morarmaya başladı. öksürük krizinden sonra derin derin nefes alıp vermeye başladı. bu günde 10-15 arası oluyordu. biraz araştırma yaptım boğmacaya benziyordu. aynı doktora yine götürdük. boğmacadan şüphelendiğimi söyledim ısrarla bronşit dedi. pek tatmin olmayınca ertesi hafta başka bir doktora götürdüm. belirtileri anlattım. doktor muayene ederken öksürük krizi tuttu bebeğimizin. doktor da boğmaca tanısı koydu. şimdilerde bebeğimiz daha iyi ama tam olarak atlatamadı. günde 10-15 defa da olmasa genellikle geceleri kriz yine geliyor. özellikle geniz ve burun akıntısının olduğu dönemlerde. ancak bazı krizlerinde öksürüğün şekli çok değişik. benzetme belki yanlış olabilir. sanki kurbanlık bir koyunu keserken çıkardığı inleme sesi gibi. bebek öksürmek isitiyor ama sanki birşey mani oluyor, ciğerindeki balgamı atmak istiyor sanki çok yapışkan atamıyor gibi bir durum var. Lütfen bize yardım edin, bizi yönlendirin. Ne yapmalıyız. bebek nefessiz kalıp morarınca çok kötü oluyoruz.

1 Cevaplar
Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim cevap verdi 2 sene önce

Merhaba;
Boğmaca hastalığı aşısı tam olan çocuklarda nadir görülmekle birlikte eğer görüldüyse en az 2 hafta antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Boğmaca dışında bu yaştaki çocuklarda yabancı cisim aspirasyonu (solunum yollarına kaçan yabancı cisimler) ve KRUP hastalığı da gözden kaçmamalıdır. Belirtileri birbirine benzerdir.
Öksürük ataklarında eğer bebek morarıyorsa bebeği yan çevirip öksürüğün hafiflemesi beklenmelidir. Eğer uzun süre nefessiz kalıyorsa mutlaka çocuk hekimi muayenesiyle hastaneye yatışı gerekir. Yine öksürük nedeniyle kusmalar görülebilir.
Bunun dışında tedavide yardımcı olarak bol sıvı verip çocukta öksürüğü başlatacak nedenlerin ortamdan uzaklaştırılması gerekir.