Soru & cevapKategori: Beyin Cerrahibeyin timorumuyum
gülşah madan sordu 5 ay önce

7 aydir zonklayici sekilde basim agriyor agrinin siddeti gunden gune artmiyor azaliyor ve gunde 100 kere yer degistiriyor ne yaparsam yapayim gecmiyor agri bazen omuzlarima kollarima vuruyor 1 aydir yakin gecmisi unutmaya basladim yemegin suyunu ocaga koydum 40 dk sonra hatirladim disari para cekmeye ciktim cekmeden eve dondum oglen olunca sabah ilac aldim mi diye dusunuyorum ama hatirlayamiyorum hafizasi cok iyi biriydim 15 sene once gordugum ruyayi hatirliyorum ama az onceki seyi hatirlamiyorum birde bazi kelimeleri yanlis soyluyorum sogumadi yerine kurumadi dedim bazende soyleyecegim kelime aklima gelmiyor konusurken duraksiyorum goz bebeklerim buyuyup kuculuyor sik sik gozum daliyor pes pese 50 kere esniyorum carpintim oluyor isikta yatan biriydim simdi isikta oturamiyorum bile isik gozumu aliyor gozumun onunde bazen siyah kucuk dumanlar ucuyor bazende simsek cakiyor gibi hissediyorum 2 bucuk senedir bilgisayar basinda calisiyorum herseye cabuk sinirlenmeye basladim vicurumda ve yuzumde seyirmeler var dimdik ayakta durdugumda vicudum bi one bi arkaya sallaniyor dilimin bazi bolgeleri uyusup geciyor migren miyim beyin timorumu?

1 Cevaplar
Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim cevap verdi 5 ay önce

Merhaba Gülşah Hanım. Yaşınızı belirtmediğiniz için genç-orta yaşta bir kadın olduğunuzu düşünerek sorunuza cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle şikayetleriniz beyin tümörüyle pek uyuşmuyor. Beyin tümörlerinde ağrı genellikle azalma değil artma yönündedir ve bir süre sonra tümöründe büyümesiyle ağrı dayanılmaz noktaya gelecektir. Unutkanlık ve kelimeleri yanlış söyleme beyin tümörlerinde görülebilir ama bundan önce düşünmemiz gereken daha olası nedenler var.
Bunlardan ilki migren. Auralı migren hastalığında anlatmış olduğunuz tüm belirtiler olabilir. Ağrıyla birlikte düşüncede yavaşlama, unutkanlık, göz dalması,esneme vb. gibi. Bilgisayar başında uzun süre kalmak ışığa maruziyeti arttıracağından migren ataklarınızı tetikleyecektir. Bir nöroloji uzmanından bu şikayetlerinizle ilgili yardım almanızı tavsiye ediyorum.
Bunun dışında unutanlık şikayetiniz için b12 eksikliği gibi tanıları göz ardı etmemek gerekir. Bunun içinde dahiliye ile görüşebilirsiniz.

gülşah madan 5 ay önce yorum yapıldı

yasim 26 timorde agri hic gecmez diyor o yuzden korkuyorum her yerde timor agrisindan farkli bahsediyor bazi yerde agri gunden gune siddetlenir diyor bazi yerde hafif agrir diyor bazi yerde bir artar bi azalir diyor

Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim 5 ay önce yorum yapıldı

Tekrar merhaba. Endişelerinizi anlıyorum. Bu konudaki endişelerinizin bir beyin tomografisi veya beyin MR’ı ile çözülebilir. Nöroloji ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır. Tümör davranışı tümörün iyi veya kötü huylu olmasına göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte genel olarak şiddetlenme yönündedir. Ağrı azalmaz.

İsa ciğerci 4 ay önce yorum yapıldı

Hocam merhabalar kolay gelsin. Eşimin beyninden baş ağrısı sebebiyle mr çektirdik. Doktor beyninin arka tarafında boşluk olduğunu ve takip edilmesi gerektiğini söyledi yıldan yıla.
Sonuç kağıdında yazanlar şunlar
1.posterior fossadan geçen kesitlerde 4.ventrikül orta hatta normal genişliktedir.
2.her iki serebellar hemisfer düzeyinde sağda daha belirgin subaraknoid mesafe belirginleşmiş olup sisterna magna normalden geniştir. Sisterna magna 4 ventrikül ile iştiraklidir.
3. Pons ve bulbus normaldir.
4. Beyin sapı sisternaları açıktır.
5. Supratentorial alanda ventriküler sistem normal genişlikte ve formdadır. Sulkus ve girusların dağılımları normaldir. Bazal ganglionların sinyal intensiteleri olağandır.
6. Periventriküler derin beyaz cevher ve her iki sentrum semiovalede FLAIR-T2 A serilerde hiperintens birkaç edet nonspesifik milimetrik sinyal artışı izlenmektedir.
7. Serebral vasküler yapılar normaldir.
8. Kemik yapılar ve yumuşak doku planları olağandır.