Soru & cevapKategori: EndokrinolojiÖrn Soru 17: kilo ve kıllanma
Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim sordu 4 sene önce

Benim aşırı kıllanma ve kilo problemim var bu ay reglimin 3. günü hormon tahlili yaptırdım testesteron ve kortizol hormonum yüksek çıktı testesteron-0.598 kortizol 38.61 cıktı suprasyon testi yaptılar ilaçla kortizolu düşürdüler diyabetten şüphelendiler şeker yüklemesi yaptılar şeker metabolizması bozuk dediler, önemli değil kilo verirsen düzelir dediler. Kıllanma benim için çok büyük bir sorun göğüslerimde göbeğimde sırtımda bacaklarımın üst kısmında yüzümün her yanında siyah kalın sert kıllar çıkıyor. Bu sorun için nasıl bir tedavi yöntemi izlenebilir? YAŞ 21 BOY 168 KG 95. şimdiden çok teşekkür ederim.

2 Cevaplar
Murat YalnızCem Vatandaş Yönetim cevap verdi 3 sene önce

Ayrıntılı bir çok test yapılması gerekli. Ancak burda bunları belirtmemişsiniz. En mantıklısı bir endokronoloji uzmanına tekrar görünmeniz.

Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim cevap verdi 3 sene önce

Merhaba;
Kadınlarda hirsutizm (aşırı kıllanma) hormonal sebeplere dayanmaktadır. En önemli nedenlerinden biri de aşırı kilodur. Kilo vermeniz hormonal dengeyi sağlamada önemlidir. Bunun dışındaki değerlerde sorun varsa doktorunuz gerekli tedaviyi yapacaktır.