Duman sordu 5 yıl önce

Kardeşimi kedi tırmalaması yüzünden acile götürdük acil doktoru 3 dozluk bir aşı takvimi yaptı ve aşıları tamamlandı ama 2 hafta sonra kardeşimi tekrar kedi tırmaladı aşı vurulmasına gerek varmı kuduz aşısı kaç yıl etkisini sürdürür ?(yanıtlarsanız çok sevinirim)

1 Cevaplar
Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim cevap verdi 5 yıl önce

Merhabalar,
kedi tırmalaması sonrası normalde 4 dozluk bir aşılama programı uygulanır. Fakat ısıran hayvan kedi veya köpekse ve 10 gün sonra yaşıyorsa aşılama durdurulur. 4. Aşıya gerek kalmaz. Sağlık bakanlığının son yayınladığı kılavuza göre;
“Son 6 (altı) ay içinde tam doz kuduz temas sonrası profilaksi uygulanmış kişilerde
profilaksi gerekmez. Yüz bölgesinden yaralanma ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde süreye bakılmaksızın proflaksi uygulanır.”
Bu da 6 ay içinde tekrar temasta aşının gerekli olmadığını belirtmektedir. Aynı kedi tarafından tırmalandıysa zaten hiç aşılamaya gerek yoktur. Yinede takibi yapılabilecek bir hayvansa 10 gün süre boyunca takip edilmelidir. 
İlgili kılavuz için Kuduz saha rehberi

Ömer CekerÖmer Ceker 1 yıl önce yorum yapıldı

Iyi gunler gecen günler yol kenarında araba beklerken kötü koku fark etmeye basladım kokunun nedeni araba tilki yi ezmis hemen yakınımda idi kafama takılan sudur ölü kokusundan kuduz hastalıgı gibi virüs insana bulasabilirmi bu konuda hepey endiseliyim