Soru & cevapKategori: Gastroenterolojionikiparmak bağırsağı ülserinde nezle ilaçları nasıl kullanılabilir
Seda KaraSeda Kara sordu 11 ay önce

Ülser ve burun deviasyonum var.Nezle ilacı kullanıp iyileşmek istiyorum ama ülser için zararlı ne yapmalıyım?

21 yaşındayım. 17 yaşımda   on iki parmak bağırsağımda ülserim  ve reflüm olduğunu öğrendim. Bir ay ilaç kullandım ve iyileştim sanarak bir daha doktora gitmedim. Tekrar nüksetti ve ilaçlarımı kullanıyorum. Hatamın farkına vardım. Bu süreçte her şeye dikkat edeceğim. Nezle ve grip ilaçlarındaysa mideye karşı uyarılar var. Onları da içemiyorum. Bikaç sene burun ameliyatı olamam ve   burun tıkanıklığı hapşuruk hali haftanın yarısı  başıma geliyor. Geçiçi ne yapabilirim?

1 Cevaplar
Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim cevap verdi 10 ay önce

Merhaba. Onikiparmak bağırsağındaki ülseriniz için verilen mide ve bağırsak yüzeyini koruyucu ilaçları düzenli kullandığınız sürece nezle ve grip için verilen ilaçları içmenizde bir sakınca olmaz.
Ağrı kesicilerin çoğunluğunun mideye yan etkisi vardır. Bazı ağrı kesiciler mideye daha az zararsızdır. Nezle probleminizle ilgili gittiğiniz doktorunuza eğer mide veya onikiparmak bağırsağı ülseriniz olduğunu belirtirseniz ilaçları bu yönde yazabilir. Örnek vermek gerekirse Parasetamol içeren ilaçlar (Parol, Minoset vb) mideye daha az zararlıyken steroid olmayan ilaç gruplarından olan ilaçlar ( Majezik, Dolorex vb) daha zararlıdır. Hem midenizi hem de üst solunum yolunuzu korumak istiyorsanız öncelikle bağışıklığınızı kuvvetlendirmelisiniz. Bunun içinde vitaminli beslenip, spor yapabilirsiniz. Sonrasında işlerin daha kolaylaştığını sizde göreceksiniz. Neticede herşeyi ilaçlar çözmüyor.