kaya sordu 7 ay önce

hocam kolay gelsin .bende 2012 senesinde sakroilit teşhisi kondu.ama hla b 27 negatif ayrıca crp ve sedim normaldi.ramotolog uzun bir anketten sonra sadece tutukluk dışında bişey yoktu.2014 2 sefer mr çekildiğimde bu sefer sakroilitim tamamına yakını geriledi.doktorlar tam olarak teşhisi koyamadı.bu şekilde alevlenme dönemleri olup geçiyor.kan tahlilleri normal .bel de tutukluk yok sol kalça da bazen tutulma oluyor bacağa doğru ama zamanla geçiyor.Bende ki acaba as mı yoksa reaktif artrit mi?fibromiyalji sakroiitte olur mu?kürek kemiklerimde bazen kaslarım sertleşiyor? ondan fibromiyalji diye sordum.hareket kısıtlılığı yok.yaş 32… as olsaydım 2012 den beri kendini belli etmez mi idi? lütfen yardımcı olun …ALLAH razı olsun…şimdi bende ki as mı reaktif artrit mi?

1 Cevaplar
Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim cevap verdi 7 ay önce

Merhaba Kaya bey.
Sakroileit tek başına düşünüldüğünde kısa sürede tedavi edilebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen ankilozan spondilit öyle değildir.
Ankilozan spondilitte hemen daima bel tutulumu ve sabah tutukluğu belirtiler arasındadır. Hastaların %90-95 inde HLAb27 pozitiftir. Belde hareket kısıtlılığı vardır ve mutlaka sakroileitle birlikte olmalıdır. Ağrı genellikle sporla ve steroid olmayan ağrı kesici kullanımıyla azalır.
Fibromiyalji ise çok geniş kapsamda düşünülmesi gereken bir rahatsızlık ve bunun için gerekli testler vardır, genellikle tek taraflı ve tek eklemi ilgilendiren kas gruplarında görülmez.
Romatoid faktör gibi tahlil sonuçlarınızı paylaşmanız tanıda yardımcı olabilirdi. Yinede yaş itibari ile de düşünecek olursak öncelikle reaktif artrit, tek başına sakroileit ve diğer spondilartropatileri daha ön planda düşünmemiz gerekir.
FTR veya romatoloji uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ederim.