Soru & cevapKategori: PsikiyatriYardım ankilozan spondilit ve şizofreni
Göksu sordu 1 sene önce

Ankilozan spondilit hastasıyım.belim çok tutuluyor , onun haricinde uzun zamandır böbrek iltihabım var taş kum falan döktüm. Çok ağır şeyler yaşamadım ama sanki dünyanın bütün yükü üstümdeymiş gibi hissediyorum çok yorgunum nefes alamıyorum üç gündür kalbim agrıyor. 1 Aydır bas parmağım agrıyor. Doktora gittim bir şey çıkmadı. Onun haricinde psikiyatride tedavi görüyordum selectra 10 mg ile başladık bir yıl sonunda selectra 100 mg’dan bir buçuk tane içmeye başlamıştım durum kötüleşiyordu. Bikqc kere intihara kalktım tuttular bi şekilde. Bu aralar etrafımda olmayan şeyleri görüyorum ve bunu annem farketti ayaklarımı durmadan sallıyorum ve sürekli boşluğa dalıyorum ama dışardan bakan herkes ne kadar havalı ne kadar güzel bir kız diyor çünkü insanlara bunu göstermek eziklikten başka bir şey değil gibi geliyor. Neyse şimdi daha doktoruma görünmedim şu şizofrenlik konusunu bilmiyor. 1 yıl sonunda 150 selectra bıraktırdı ve paxera 25 mg verdi bana , sonra 40 mg yükseltti. 3 ağdır kullanıyorum bu şizofrenlik olayı 3 haftadır var bende. Neden böyle bilmiyorum bir şeyleri düzeltmek istiyorum ama biri elimden tutup kaldırmadığı sürece en sevdiğim şeyleri bile yapmaya gitmiyorum yatağımda yuvarlanıp duruyorum. Çukurova’dan matematik okuyorum 3.sınıfa gireceğim ama gectiğim ders yok çünkü okula gitmiyorum kalkamıyorum ayağı basım dönüyor kalkınca falan. Kokana kadar banyo bile yapmıyorum. Herkes benle konuşuyor öğüt veriyor mantıklı geliyor ama yok vücut kalkmıyor bana yardım edin bazen cinnet geçiriyorum intihara birden gidiyorum etrafımdakilere deli gibi bağırıyorum sanki kafamda biri beni yönetiyor gibi sonra kafamdaki gidince olduğum yere yıkılıp ağlamaya başlıyorum herkesten özür diliyorum anneme sarılıp öpüyorum özür diliyorum  ben kim olduğumu kafamdakinin kim olduğunu bilmiyorum nolur yardım edin yoksa beni yarın sabah bile ölü bulabilirsiniz çünkü bu bedendeki ben değilim

1 Cevaplar
Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim cevap verdi 1 sene önce

Merhaba Göksu,
Birçok hastalık bir arada olunca seni çok yormuş. Durumunu anlamak epey zor ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. 
Öncelikle ankilozan spondilit ve böbrek taşı hastalıkların ilaçla ve uygun tedavilerle kolayca çözülebilir. Ankilozan spondilit biraz inatçıdır ama ilerleyişini durdurmak mümkündür. 
Asıl probleme gelince,
Başlangıçta selectra neden verildi bilmiyorum ama gelinen aşamada hastalığın biraz şizofreniye kaymış durumda. Buna biraz sosyal fobi ve kişilik bozukluğu da eklenmiş. Paxera tek başına bu sorunları tedavi etmede yetersiz kalacaktır. Tekrar bir intihar kalkışması yaşamadan önce ve tablonun daha da kötüleşmemesi adına lütfen doktoruna bu sorunları anlat. Tedavinin bir an önce başlaması gerekli. Çevrenin ne dediği önemli değil senin sağlığın daha önemli. Senden bir tane daha yok unutma. Hadi şimdi derin ve güçlü bir nefes al ve hayata dön.
 

Göksu Tireng 1 sene önce yorum yapıldı

Doktorumla konuştum bana zanax ve zestat verdi. Başlangıçta babamla sürekli kavga edip ağlıyordum kendimi sevmiyordum depresyon vakasıydım selectra baslandı. İki sene boyunca selectranın dozunu artırmaktan başka bir şey yapmadığı için doktor değiştirdim. Şimdi paxera 40 sabah tok karna içtikten sonra zanax 0.5 mg 1/2 içiyorum. Akşam da tok karna tekrar zanax 0.5 mg 1/2 içiyorum. Uyuyamadığım akşamların ertesi günü zestat dil altı hapı almamı söyledi doktor. Şuan iyiyim imtihar düşüncem yok, ama hiç bir şey beni hala mutlu etmiyor en sevdiğim şeyler bile. Ne yapacağımı hala bilmiyorum

Dr. DoktoreviDr. Doktorevi Yönetim 1 sene önce yorum yapıldı

Hastalığın ilaçlarla kontrol altına alındıysa bundan sonrasında bir psikologla görüşmen senin için faydalı olacaktır. İlaçlar hastalığın kontrol altına alınmasını sağlayacaktır ama tedavin için kendin gayret göstermelisin. Seni mutlu eden veya edecek şeylere yönelebilirsin. Bu süreçte de yalnızlık hissedersen mutlaka yardım almalısın. Başarılar diliyorum.