Bakteriyel Vajinozis Hastalığı

Bakteriyel vajinozis hastalığı Haemophilus vaginalis adı verilen bir bakterinin yol açtığı vajinal enfeksiyondur. Etkene Gardnerella vajinalis adı da verilir. Cinsel ilişki ile bulaşabileceği gibi hiç cinsel ilişkiye girmeyen kadınlarda bu hastalığa rastlanabilir. Halk arasında en çok görülen vajinal enfeksiyonun mantar enfeksiyonu olduğu sanılmasına rağmen gerçekte en sık bakteriyel vajinozis yani Gardnarella enfeksiyonu görülür. Kadınların %10-68’inde gardnarelle vajiniti görülür.Genelde üreme çağındaki kadınlarda rastlanır. Kısaca kadınlarda görülen en sık vajinal enfeksiyondur.

bakteriyel vajinozis

Bakteriyel Vajinozis Belirtileri

  • Vajinada kötü kokulu akıntı (balık kokusu)
  • Vajinada kaşıntı
  • İlişki sırasında ağrı
  • idrar yaparken yanma
  • Vajinal kanama

Bakteriyel Vajinozis Nedenleri

Birden çok veya yeni cinsel partnerler, gebelikten korunmak için rahim içi cihazlar, yakın geçmişte antibiyotik kullanımı, vajinal duş ve sigara içiciliği bulunur. Ama durumun gelişmesinde cinsel faaliyetin rolü tam olarak anlaşılmamıştır ve cinsel birleşme yaşamamış kadınlar da bakteriyel vajinozise yakalanabilirler.

Bakteriyel Vajinozis Olduğumu Nasıl Anlarım ?

Bu hastalıktan şüphelendiğinizde doktorunuza başvurunuz. Vajinal akıntının mikroskop altında incelenmesi bakteriyel vajinozisin tanısı konulur.

Bakteriyel Vajinozis Nasıl Tedavi Edilir ?

Bu hastalık antibiyotikler ile çok rahat bir şekilde tedavi edilmektedir. Dirençli olgularda eş tedavisi gerekebilir.

 

Bir cevap bırakın