Prostat kanseri

Prostat kanseri ; prostatı oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde, gerekmediği halde çoğalmasıdır. Bütün kanserlerde bu kontrolsüz hücre bölünmesi mevcuttur. Prostat kanseri ABD’de erkeklerde ikinci sıklıkta görülmektedir. Her yıl kanser tanısı konulan üç erkekten biri prostat kanseridir. Ülkemizde daha az sıklıkla görülmektedir.  Prostat  işlev olarak erkek genital sisteminde yer alan, mesanenin çıkımını çevreleyen ve meninin akışkanlığında rol oynayan bir salgı bezidir. Özellikle işlevi sebebiyle, erken dönemde tanı konamadığı taktirde prostat kanseri lenf ve kan damarları yoluyla çevre dokulara yayılır.

Prostat kanseri Neden olur ?


Prostat kanseri genetik faktörlere bağımlıdır. Genellikle yaş ile prostat kanseri riski artar. Bununla beraber idrarı uzun süre tutma, mesane torbasını boşaltmama gibi faktörler prostat kanseri riskini artırmaktadır.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Prostat kanserinde en önemli belirti artan yaş ile beraber idrarı yaparken zorlanma ve idrarın kesik kesik gelmesidir. Ancak bu durum iyi huylu prostat büyümesinde de sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu belirtileri gösteren hastaların mutlaka prostat muayanesini yaptırması gerekir. Bu iki belirti dışında

  • İdrardan kan gelmesi
  • İdrar yaparken ağrı duyulması

Prostat Kanserinde Tanı Nasıl konur Tedavi Nasıl Yapılır ?

PSA düzeyinin ölçülmesi, elle yapılan muayene, ultrason, röntgen, prostattan parça alarak prostat kanseri tanısı yapılır. PSA prostatta üretilen bir madde olduğundan bunun kanda olması gereken miktardan fazla olması tanı konmasında önemlidir. Ancak PSA tek başına prostat kanseri tanısı için yeterli değildir. İyi huylu prostat büyümelerinde PSA aynı şekilde yükselir. Diğer önemli yöntem rektal yoldan yapılan prostat muayanesidir. Prostatım kıvamı ve büyüklüğü ile PSA dan daha iyi sonuç vermektedir. Kanser şüphesi oluştuğunda burdan parça alınarak patoloji laboratuvarında incelenir ve kesin sonuç ortaya çıkar. Prostat kanseri tedavisi eğer başka organlara sıçrama yapmamışsa cerrahi ve kemoterapi ile çok iyi sonuçlar elde edilir.

 

Prostat kanseri nedir ve nasıl anlaşılır?

Bir cevap bırakın