Mesane Kanseri Tanı ve Tedavisi

Genelde toplumda insanlar sigaranın sadece akciğer kanseri yaptığını düşünürler. Ancak mesane kanserlerinin %90 gibi büyük bir kısmı sigara içilmesine bağlıdır. Mesane kanseri özellikle orta yaşlarda dahil olmak üzere daha çok 60 yaş üstü erkeklerde ve nadiren de kadınlarda görülen, kesin olarak nedeni bilinmeyen, kanser türleri içerisinde üçüncü olarak rastlanılan bir kanser türüdür.  İdrar torbasının yüzeyinde ya da daha derinlerinde oluşan bir tümördür.

Mesane Kanseri Neden Olur ?


Mesane kanseri oluşmasında en önemli etken sigara içilmesidir. Kimyasal boyalar çeşitli paraziter enfeksiyonlar risk oluşturmakla beraber en önemli etken sigara içilmesidir. Sigara içen herkesin mesane kanseri olmamasının sebebi nedir ? Sorusunun cevabı : Genetik yönden bazı insanlar sigaranın hücresel düzeyde mutasyonuna karşı koyabilirler. Toplumun bütük bir kısmı ne yazık ki bu kadar şanslı değil. Mesane kanserinin 3 farklı çeşidir mevcuttur. Bu çeşitlere göre hem tedavi hem tam iyileşme farklılık gösterir.

  • Değişici epitel hücreli karsinom :Bu kanser tipinde, kanser mesanenin iç yüzeyini döşeyen ve epitel hücresi denilen hücrelerden kaynaklanır. En sık görülen mesane kanseri tipidir
  • Skuamöz hücreli karsinom (Yassı epitel hücreli karsinom): Kanser, mesanenin uzun süre ile infeksiyon ve irritasyon ile karşı karşıya kalmasından sonra mesanede gelişen yassı epitel hücrelerinden (skuamöz hücrelerden) kaynaklanmaktadır. Mesane kanserlerinin yaklaşık %6-8’i bu tip kanserden oluşmkatadır.
  • Adenokarsinom:Bu kanser tipi, mesanedeki glandüler (sekretuar, salgı yapan) hücrelerinden kaynaklanmaktadır. Bu, salgı yapan glandüler hücreler, mesane duvarı döşer ve mukus yapımını sağlar. Mesane kanserlerinin yaklaşık %2’si bu tip kanserlerdir

Mesane kanserinde en önemli durum mutasyona uğrayan hücrelerin mesanenin sadece yüzeyinde bulunmasıdır. Kanserleşen hücreler mesanenin kas dokusuna ulaşmaya başladığında tedavi gittikçe zorlaşmaya başlar. ”Resime bakınız 0 ile gösterilen kısım

Mesane kanseri Belirtileri Nedir ?

Aşağıda Yazan belirtiler bir çok hastalıkta görülebilir. Eğer belirtilerden herhangi biri mevcutsa yaşınız 50 nin üzerinindeyse mutlaka doktorunuza başvurun.

  • Sık idrara çıkma
  • Ağrılı idrara çıkma (Dizuri)
  • Sırt ağrısı
  • En önemli belirti İdrar yaparken kan gelmesidir.

Mesane kanserinde Tanı Nasıl konur Tedavi Nasıl Yapılır ?

Mesane kanserinde en önemli tehşis metodu sistoskopi aleti ile yapılır. Ayrıca bu alet ile bazen ameliyat sırasında eğer kanser alt tabakalara yayılmamışsa küretaj ile ilk kanser tedavi aşaması yapılabilir. Mesane kanseri tedavisinde en önemli basamak hastalığın evrelendirilmesidir. Kanserli hücrelerin sadece mesane iç yüzeyinde kalmış olması ”Resime bakınız 0 ile gösterilen kısım ”, kas dokusuna yayılmaması hasta için büyük bir şanstır. Ayrıca kanserli hücrelerin başka organlara yayılmamış ( metastaz ) olması mesane kanseri için genel kanser evrelendirme şemasını oluşturur.

Resime dikkatlice baktığınızda 0 tedavisi çok kolaydır. Ancak roma rakamıyla IV doğru ilerledikçe tedavi zorlaşır.

 

Mesane kanseri belirtileri ve tedavisi

Bir cevap bırakın