Aşil Tendiniti

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Aşil tendonunun görevi yürüme döngüsü sırasında ayağı yavaşlatmak, stabilize etmek ve daha sonra hızlandırmaktır. Ayağın ve ayak bileğinin kötü  kullanımı  ve aşırı kullanımı hastayı yaralanmaya yatkın hale getirir. Özellikle dikkatsizce yapılan aşırı yürüyüşler , aşırı derecede egzersizler bu tendonun yıpranmasına neden olur. Yıpranma ile beraber bu bölgede Aşil tendiniti gelişir.

Aşil Tendiniti Belirtileri

Yürümede ve merdiven inip çıkmada zorluktan yakınma sıklıkla görülür. Aşil tendonu yani ayağın arka bölümünde ağrı en sık belirtidir. Özellikle bu belirti uzun yürüyüşlerde ve ağır egzersiz ile ortaya çıkar.

Aşil Tendiniti Nedenleri

Aşırı egzersiz, uzun topuklu ayakkabı giymek  ve ayak hareketlerinde spor sırasında aşırı burkulma bu hastalığa sebep olabilir.

Aşil Tendiniti Olduğumu Nasıl anlarım ?

Özellikle merdiven inip çıkarken yürümede zorluk şikayeti mevcutsa mutlaka doktorunuza başvurunuz. Aşil tendiniti ultrason ve MR ile tanı konmaktadır.

Aşil Tendiniti Tedavisi Nasıl olur ?

Özellikle Ağrı bölgesine soğuk uygulama, sıcak uygulama çeşitli ağrı kesiciler, antienflamatuvar ilaçlar, bandaj uygulaması ve isitiharat önerilir.

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_video title=”Aşil tendiniti tedavisi” link=”http://www.youtube.com/watch?v=O_f86cLYMoM”][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap bırakın