Kepeklenme

Kepek saç köklerindeki ölü derisinin pul pul dökülmesidir. Normal şartlar altında ölü hücrelerin koparak ayrılması sıradan bir durumdur; ancak bu durum aşırı olduğunda kepek sorunu ortaya çıkar. Kepeğe neden olan pek çok faktör vardır. Aslında egzama nın çok hafif bir formudur. Saçlı deride pul pul bir görüntü verir. Saçlı deride fazla bulunduğunda can sıkıcı bir hal alır. Düzenli Bir bakım ile çok rahat bir şekilde kontrol altında tutulabilir.

Kepeklenme nedenleri nelerdir?

Saçlarda kepeklenme nedenleri arasında bir çok şey sayılabilir. Hormonal nedenlere psikolojik duruma ve genetik faktörlere bağlı çok büyük oranda değişiklik gösterir. Ancak en önemli etkenler şunlardır.

Kuru Cilt : Özellikle derisi kuru olan insanlarda bu problemin çok büyük oranda ortaya çıktığı görülmektedir.

Yağlı Ciltseboreik dermatit ) : Aşırı derecede yağlı cilt sorunu bulunan insanlarda

Yeterince Şampuan Kullanılmadığında : Özellikle Saçlı deri düzensiz olarak yıkandığında bu problem büyük oranda ortaya çıkmaktadır.

Sedef HastalığıPsoriasis ) : Psoriasis de denen sedef hatalığı, vücut derisinin hangi bölgesini tutmuşsa  o bölgede  kızarıklık  ve beyaz beyaz pul döküntüler şeklinde kendini gösteren, zaman zaman ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Özellikle kafa derisinde ortaya çıktığında kepeklenme nedeni olabilir.<a

Egzama : Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde egzama mevcutsa bu saçlı deride kepeklenmeye neden olur.

Saç İçin kullanılan Kozmetikler :  Saç için kullanılanılan bazı krem ve spray gibi kozmetik ürünler saçlı deri üzerinde   alerjiye neden olup  kontak dermatit yapabilir. Bu irritasyona bağlı olarak saçınızda kepeklenme sorunuyla karşılabilirsiniz.

Kepeklenme belirtileri nelerdir?

Saçlı deride pul pul beyaz döküntüler en belirgin belirtisidir. Kaşıntı , kızarıklık ve sık sık saçı kaşımaya bağlı kafa derisinde kızarıklık oluşabilir. Özellikle bu şikayetler yaz mevsiminde çok daha belirgin hale gelir.

Kepeklenme tanı ve tedavisi nasıldır?

Saçlarda kepeklenme tedavisinde genellikle düzenli saç bakımı ve saçların düzenli bir şekilde yıkanması ile sorun çözülür. Kepek problemi çözülemiyorsa

Çinko içeren şampuanlar 

Salisilik asit içeren şampuanlar

Ketakanozol içeren şampuanlar

ile rahatlıkla tedavi edilebilir.

Etiketler:

Bir cevap bırakın