Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı ( Akut otitis media ) kulak zarının arka kısmının iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman üst solunum yolları enfeksiyonları ile beraber görülür.Bebeklerde oldukça sık görülen bir hastalıktır.  Östaki boruları kısa ve dar olduğundan bebeklerin kulak enfeksiyonlarına yakalanma olasılıkları yüksektir. Yetişkinlerde ise genelde kulak çöpü kullanımına bağlı oluşur. Özellikle bebeklerde orta kulak iltihabına dikkat edilmelidir. Bebeklerde eğer tedavi edilmez ise çocukluk döneminde duyma kaybı yaşanabilir.

Orta Kulak İltihabı nedenleri nelerdir?

Orta kulak İltihabı nedenleri arasında üst solunum yolu enfeksiyonları etkendir. Genellikle yeni geçirilen akut tonsilit veya gribal enfeksiyonlarından sonra orta kulak iltihabı geçirme olasılığı çok yüksektir. Özellilkle bu hastalıkların tedavisi iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Orta Kulak İltihabı belirtlileri nelerdir?

Orta kulak iltihabı ( Akut otitis media ) belirtileri iltihabi enfeksiyon  ile giden hastalıklar ile aynı belirtileri verir. Orta kulak iltihabının şiddetine göre belirtiler farklılık gösterir. En önemli şikayetler ;

  1. Ateş
  2. Kulakta Ağrı
  3. Duyma Kaybı
  4. Baş Ağrısı
  5. Bebeklerde Sık ağlama
  6. Denge Kaybı
  7. Kulaktan Akıntı
  8. Bebekte Huzursuzluk

Orta Kulak İltihabı Tanı ve Tedavisi nasıldır?

Orta Kulak İltihabında (Akut otitis media) tanı doktorun otoskop denilen aletle kulak zarına bakması ile konur. Özellikle kulak zarında kızarıklık, şişlik görüldüğü durumlarda akla Orta kulak iltihabı gelir. Orta Kulak iltihabının tedavisinde antibiyotik kullanılır. Ayrıca yineleyen durumlarda kulak tüpü gerekebilir. İleride duyma sorunları oluşmaması için mutlaka iyi bir tedavi gereklidir.

Etiketler:

Bir cevap bırakın