Sistemik Lupus eritematozus

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Lupus Eritamatozus

Halk arasında lupus hastalığı olarak bilinir. Genel olarak doktorlar tarafından SLE olarak kısaltılır. Lupus nedir ? Lupus insanın kendi immun (vücudun kendini koruma mekanizmaları) sistemine bağlı olarak gelişen ancak nedeni belli olmayan, insanın yaşamı boyunca süren ve bütün vücudu etkileyen bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere göre yaklaşık 10 kat sık görülür.

Lupus Belirtileri

Lupus en sık eklemlerde ağrı ile kendini gösterir. Bunun dışında halsizlik, yorgunluk , ateş ve kilo kaybı görülür. Bunun dışında eklemlerde şişlik sıklık ile görülen bir belirtidir. En sık el ekleminde görülür. Bu şişlik inip başka bir yerde çıkması ile belirti verir. Deride oluşan hasarlar, güneşe karşı duyarlı olma, saç dökülmesi, derinin altında ağrılı şişlikler gibi bir çok belirtisi vardır.

Lupusun Önemli özellikleri

Lupus hastalığı ara dönemler içerisinde belirti verir. Buna alevlenme süreci denir.  Tedavisinde bir çok antiromatizmal ilaç kullanılmasına rağmen tamamen hastalıktan kurtulmak çok mümkün değildir. Bunun yerine yapacağımız çok basit şeyler vardır. Bunların başında Güneşten korunma, kullanılan ilaçlar sebebi ile infeksiyondan korunma yer almaktadır. Bu adresten tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_video title=”Sistemik lupus eritematozus tedavisi nasıldır?” link=”http://www.youtube.com/watch?v=oxbGLf-73AQ”][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap bırakın