B Vitamini

B Vitamini Faydaları ?

B vitamini bir çok komplex yapıdan oluşur. B1 vitaminden başlayıp B12 vitamine kadar uzanır. En önemli B vitaminleri : B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini ve B12 vitaminidir.

B1 Vitamini Faydaları ? Eksikliğinde Ne olur ? Hangi Besinlerde Bulunur?

B1 vitamini Sinir sistemi ve sinir iletimi için yararlıdır.Ayrıca kasların kasılmasında önemli bir faktördür.  B1 eksikliğinde iştahsızlık, unutkanlık, kas hareketlerinde kısıtlılık gibi belirtiler ortaya çıkar. B1 Vitamini buğday, koyun eti, balık eti ve yumurtada bol miktarda bulunur.

B2 Vitamini Faydaları ? Eksikliğinde Ne olur ? Hangi Besinlerde Bulunur?

B2 vitamini Eksikliğinde ağız içerisinde yaralar, deri üzerinde kaşıntıve çatlaklar oluşur. Kilo kaybı ve sindirim sorunları oluşur. B2 vitamini Karaciğer, böbrek ve patates gibi besinlerde bol miktarda bulunur.

B3 Vitamini Faydaları ? Eksikliğinde Ne olur ? Hangi Besinlerde Bulunur?

B3 vitamini yetersizliğinde Pellegra hastalığı oluşabilir. B3 vitamini sayesinde hücrelerin oksijenlenmesi daha düzenli bir şekilde oluşur. Mide asidi üretiminde görev alır. Eksikliğinde hazımsızlık ve kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkar. B3 vitamini un, buğday, karaciğer ve yumurtada bol miktarda bulunur.

B5 Vitamini Faydaları ? Eksikliğinde Ne olur ? Hangi Besinlerde Bulunur?

İnsan vücudunda doğada bol olduğu için eksiklğine rastlanmaz. Dışarıdan alınmasına gerek yoktur.

B6 Vitamini Faydaları ? Eksikliğinde Ne olur ? Hangi Besinlerde Bulunur?

B6 vitamini sinir sisteminde ve hormonlarında gerekli olan bir mineraldir. Ayrıca vücudun immun sisteminin(Savunma mekanizması) yapımında temel faktörlerin bir tanesidir. Eksikliğinde gerilim tipi ve küme tipi baş ağrısı görülür. Ayrıca Cilte kuruluk ve anemi(kansızlık) gibi bir çok hastalığa sebep olabilir. B6 vitamini karaciğer, böbrek ve sebzelerde bol miktarda bulunur.

B12 Vitamini Faydaları ? Eksikliğinde Ne olur ? Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini vücütta özellikle kan yapaımında ve sinir yollarında önemli bir mineraldir. Eksikliğinde el parmak uçlarında ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma oluşur. B12 vitamini brokoli, karaciğer, böbrek gibi bir çok besinde mevcuttur.

 

İsterseniz Diğer Vitaminlerin Faydalarına Göz atabilirsiniz.

Yağda Eriyen Vitaminler: A Vitamini, D Vitamini, E Vitamini, ve K Vitamini

Suda Eriyen Vitaminler: C VitaminiB Vitamini

 

 

 

 

 

Bir cevap bırakın