Metobolik Sendrom

Metabolik Sendrom aslında bir hastalık değildir. Metabolik sendromu daha çok bir yaşam şekli olarak ifade etmek gerekir. Hareketsiz kalmak, masa başında çalışma düzensiz beslenme hepsi metobolik sendromu oluşturur. Bu sendromun önemli olmasının sebebi bir çok hastalığın etkeni olmasından kaynaklanır.

  1. Kalp krizi
  2. Diyabet
  3. Obezite
  4. SVO (Beyin kanaması)

Bu hastalıklar gerçekten insan hayatında çok önemli bir bölümü kapsar. İnsanların ani ölümüne veya yaşam standartlarının düşmesine sebep olur. Bu yüzden metobolik sendromun belirli tanı kriteleri oluşturulmuştur. Eğer sizde metabolik sendrom tanı kriterlerini taşıyorsanız. Bir an önce yaşam şeklini değiştirmenizi öneririm. Tanı kriterlerinde dört önemli madde bulunmaktadır.

  1. Bel çevresinde genişleme
  2. Tansiyon yüksekliği
  3. Kolestrol yüksekliği
  4. Kan şekerinde yükseklik

Kadınlarda bel çevresinin 88 cm den daha fazla Erkeklerde ise 102 cm den daha büyük olması. Kan basıncı düzeyinizin 130/85 üzerinde seyretmesi, Trigliserid düzeyinizin 150’nin üzerinde olması ve açlık kan şekerinin 110’nun üzerinde olması sizi metobolik sendroma yaklaştırır. Bu gibi durumlardan bir tanesi bile sizi Kalp krizi, Diyabet, Obezite  ve SVO(beyin kanaması) gibi hastalıklara her gün biraz daha yaklaştırır. Bu gibi durumda hemen yaşam şeklinizi değerlendirmenizi  öneririm. sedanter yaşam

Bir cevap bırakın