Obezite

Obezite Nedir ?

Obezite bir çok hastalığa sebep olmasından dolayı gerçekten önemli bir hastalıktır. Özellikle kendini karın çevresinde bidon tipi genişleme ile gösterir. Bel çevresinde özellikle artış mevcuttur. Metobolik sendromun kriterlerinden bir tanesini oluşturur. Karın çevresinde yağ dokusu büyük miktarda artmıştır. Günümüzde fast food (hazır yiyecek) ile beslenme sebebi ile oluşur.

Obezite Neden Önemlidir ?

Obezite (Aşırı şişmanlama) kalp hastalıkları, diyabet, karaciğer yağlanması gibi bir çok hastalığa sebep olur. Daha önemlisi insanın yaşam standartlarını büyük  ölçüde kısıtlar. Örneğin ” Rahat yürüyemezsiniz, nefes alıp vermede zorluk yaşarsınız, kaliteli bir uykudan mahrum kalırsınız.” Bu örnekler artırılabilir. Bütün bu sebepler obezite ile mücadeleyi çok önemli kılıyor.

Obezite Hesaplaması !

Her kendini şişman düşünen obez hastası değildir. Eğer sizde obez hastası olup olmadığınızı merak ediyorsanız bunu hesaplamak çok kolaydır. İki parametre çok önemlidir. Bunlardan biri yetişkin beden kitle indexi diğeri ise bel çevresi dir. Bu iki paremetreyi bu adresten obezite testi çok kolay bir şekilde ölçebilirsiniz.

Bir insan Nasıl Obez hastası olur ?

Genetik faktörler her zaman çok etkilidir. Ancak Bir insanın obez hastası olmasının temel nedenleri arasında ; hazır yiyecekleri, hareketsiz yaşam, aldığımız kaloriden daha azını harcamamızı sebep olarak gösterebiliriz. Güzel aktif bir yaşam istiyorsak bir an önce obez hastalığından kurtulmamız gerekir. Diyet bu hastalıktan kurtulmanın bir yoludur. Ancak asla tek başına uygulanması gereken bir yöntem değildir. Mutlaka aktif spor ve sağlıklı yaşam ile desteklenmelidir.

 

 

Etiketler:

Bir cevap bırakın